$( "a:contains('Home')" )[0].innerText = "Главная"

ФІНАНСОВЕ ПЛАНУВАННЯ І РОЗРОБКА БЮДЖЕТУ ПІДПРИЄМСТВА

  • Главная
  • /
  • ФІНАНСОВЕ ПЛАНУВАННЯ І РОЗРОБКА БЮДЖЕТУ ПІДПРИЄМСТВА

Вершиною майстерності діяльності фінансового менеджера є застосування сучасних методів фінансового планування та контролю, які останнім часом прийнято визначати за допомогою терміна «бюджетування».

Бюджетування підрозділяється на короткострокове, чи поточне, яке охоплює період, що перевищує рік, і капітальне, що найчастіше називають інвестиційним. У рамках поточного бюджетування розглядається завдання оцінки та планування всіх, вхідних та вихідних, грошових потоків, як результат діяльності компанії у короткостроковому періоді часу – місяць, квартал, рік. У цьому кожен із зазначених проміжків розбивається менш тривалі періоди, наприклад, рік розбивається на 12 місяців.

Основна мета річного бюджетування полягає в тому, щоб оцінити нестачу грошових ресурсів та передбачити шляхи додаткового фінансування. Наступним етапом бюджетування виступає розробка та контроль місячного бюджету. Цей бюджет вже відіграє роль своєрідного «фінансового закону» на підприємстві. Це свого роду «імператив» діяльності підприємства. Невиконання місячного бюджету сприймається як вкрай негативна подія для підприємства.

Істотно відзначити, що як кінцевий результат бюджетування розглядається не прибуток, а чистий грошовий потік. У цьому сенсі бюджетування є другим кроком у складній проблемі планування діяльності підприємства після аналізу беззбитковості та цільового планування прибутку (див. книгу В.П. Савчука «Управління витратами та цільове планування прибутку»).

У цьому навчальному посібнику проведено систематичний виклад практичних питань поточного бюджетування діяльності підприємства, що включає

загальні методичні питання,

питання вибору структури процесу бюджетування,

фінансові технології складання бюджету (окремо для річного та місячного бюджету),

питання контролю за виконанням бюджету.

Як замикання загальної системи, у навчальному посібнику розглянуто так зване тотальне управління грошима, яке приходить до нас із фінансового менеджменту США, і якому, мабуть, судилося стати черговим «хітом сезону».

Загальні методичні питання фінансового планування та бюджетування викладені із суттєвим використанням книги Р. Брейлі, С. Майєрса, Принципи корпоративних фінансів. – М.: «ОЛІМП-БІЗНЕС», 1997, яку автор вважає однією з найкращих у цій галузі. Тотальне управління грошима викладено, дотримуючись книги А. Кінга. Тотальне управління грошима. — СПб.: «Полігон», 1999.

Практичне бюджетування навіть середнього масштабу підприємства не можна виконати «вручну». Для цього повинні бути використані комп’ютерні фінансові технології. Читачі, які зацікавлені в освоєнні цієї частини процесу бюджетування, можуть знайти приклади втілення таких технологій у прикладах ділових ситуацій, які вміщені в додатку до книги.

ЗМІСТ

Вступ
Загальні засади фінансового планування
Короткострокове фінансове планування

1 . Методичні положення короткострокового фінансового планування

2. Технологія короткострокового фінансового планування
Прогнозування додаткових фінансових потреб
Основні положення бюджетування підприємства
Характеристика бюджету підприємства та процес розробки бюджету

1. Структура бюджету підприємства

2. Характеристика приватних бюджетів підприємства
Технологія складання річного бюджету підприємства
Технологія складання місячного бюджету
Контроль за виконанням бюджету підприємства
Тотальне управління грошима на підприємстві та бюджетування
Ділова ситуація «Бюджетування на заводі прохолодних напоїв»
Ділова ситуація «Бюджетування на маслозаводі “Вершки суспільства”»
Практичні вправи та завдання на тему «Фінансове планування та розробка бюджету»

Автор: В.П. Савчук